Duyuru Detay

Prof. Dr. Celal Şengör’e Artur Holmes Madalyası Verildi

Nis 27, 2018 Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Celal Şengör, European Geosciences Union (EGU) Artur Holmes Madalyası ile birlikte EGU Onur Üyeliğini alan ilk Türk akademisyen oldu. Artur Holmes Madalyası EGU’nun 3 farklı konuda en prestijli madalyalardan biri olarak görülüyor.

Prof. Dr. Celal Şengör ile beraber Avrupa ve diğer ülkelerden 49 bilim insanı dünya, gezegen ve uzay bilimlerine yaptıkları önemli katkılardan dolayı Viyana’da ödüllerini aldı.

Arthur Holmes Madalyası, yer bilimleri alanında uluslararası düzeyde üstün başarı gösteren, alanında deneyimli akademisyenlere verilmekte. Ödül töreninde Prof. Dr. Celal Şengör hocamızın katı yer bilimleri, tektonik, yeraltı jeolojisi alanlarına katkıları ile dünya tarihinin jeolojik algılayışında köklü değişimlere öncülük ettiği belirtildi.

Prof. Dr. Şengör, ödül töreninde yaptığı konuşmasında, jeolojik çalışmaların kendini yenilemesi ve ilerlemesi için önerilerde bulundu. Yapılan çalışmalarda yer kabuğu tarihinin ihmal edildiğini vurgulayan Şengör, bölgesel alanlı çalışmaların da yer kabuğunun tarihsel süreci ve algılanması açısından önemli olduğundan bahsetti. Temel jeolojik çalışmanın sahada basit araçlarla başladığı ve jeokimyasal, jeofiziksel çalışmalarla daha da ileriye gidebileceğine değinen Şengör, bir çekiç, sağlıklı adımlar ve tutkunun jeolojide çığır açmak için yeterli olduğunu vurguladı. 

Ödül Töreni Konuşması: