Duyuru Detay

Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Binası, 2020 Engelsiz Üniversite Ödüllerinde Aday Oldu

Eyl 08, 2020

1-1-01
Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) düzenlediği ‘Engelsiz Üniversite Ödülleri’ sahiplerini buldu. Sonuçlara Göre İTÜ'den Tek Aday Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Binası oldu. Bina, "Mekanda Erişim" Konusunda Yapmış Olduğu Düzenlemelerden Dolayı "Turuncu Bayrak" Adayı Olmaya Hak Kazandı.


Yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkanlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen “Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni”, Kovid-19 salgını dolayısıyla video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Üniversitelerden rekor sayıda başvuru alındı.

“Yeni YÖK" tarafından 2018 yılından bu yana geleneksel olarak verilen ödüllerin üçüncüsü, her yıl olduğu gibi bu yıl da üniversiteler tarafından yoğun ilgi gördü. 2020 yılı ödülleri için YÖK’e 116 üniversiteden toplam 841 adet olmak üzere rekor sayıda başvuru yapıldı. 

“Engelsiz Üniversite Bayrakları“ ve “Engelsiz Program Nişanı”

Engelsiz Erişim ve Engelsiz Eğitim temalarıyla düzenlenen törende, yükseköğretim kurumlarına “Mekanda Erişebilirlik”, “Eğitimde Erişebilirlik” ve “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik” olmak üzere 3 kategoride “Engelsiz Üniversite Bayrakları” ile farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına “Engelsiz Program Nişanı” verildi. 

3 ayrı kategoride “Engelsiz Üniversite Bayrakları” verildi.

Engelsiz Üniversite Bayrak ödülleri kapsamında: 
“Mekanda Erişilebilirlik Bayrağı” (Turuncu Bayrak); 431 başvuru alınırken, 41 üniversite toplamda 118 Turuncu Bayrak verildi. 
“Eğitimde Erişilebilirlik Bayrağı” (Yeşil Bayrak); 141 başvuru alınırken, bu başvurular neticesinde 8 üniversite toplamda 9 yeşil bayrak verildi. 
“Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik Bayrağı” (Mavi Bayrak); yapılan 141 başvuru sonucunda 12 üniversite toplamda 17 mavi bayrak verildi. ​

Ayrıntılar için tıklayınız.

2-1-01WhatsApp Image 2020-09-08 at 10.44.02